Abies nordmanniana  -  jedle kavkazská   (Pinaceae - borovicovité)

 

Původ: Kavkaz (v nadm.výšce 1200 až 2000 m n.m.)

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Jedle kavkazská  je stálezelený jehličnatý strom, který dorůstá u nás výšky 25 až 30 m, v domovině až 80 m. Lze ji porovnat s naší domácí jedlí bělokorou, oproti které je ale širší, hustší a tmavší. Její růst trvá velmi dlouho – i 300 let a více. Dožívá se vysokého stáří 600 – 700 let. Kořenový systém je hluboký, dobře kotví dřevinu v půdě.

2.    listy, květy, plody:

Jehlice jsou ploché, na konci mělce vykrojené, na rubu mají dva bělavé proužky průduchů, na větvičce odstávají jakoby kartáčovitě šikmo nahoru a do stran. Válcovité vzpřímené šištice mají rozměr 20 x 5 cm.

3.    nároky, význam, využití:

V mládí žádá přistínění, též v dospělosti upřednostňuje alespoň mírný stín. Má ráda živnější, vlhčí půdy, jinak patří mezi méně náročné jedle.

Sadovnicky a krajinářsky je velmi ceněná zejména pro skutečnost, že neodvětvuje tak snadno jako ostatní druhy jedlí. Její dřevo je bílé, lehké, měkké, ale pružné, méně ceněné než u smrku či borovice. Používá se jako stavební dřevo i pro papírny. Pro svou kompaktnost je nejprodávanějším druhem jedlí na vánoční stromky.

 

Obrázky:

Habitus

Větev – foto 1

Větev – foto 2