Elaeagnus angustifolia  -  hlošina úzkolistá   (Elaeagnaceae - hlošinovité)

 

Původ: Středozemí až Střední Asie

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Hlošina úzkolistá nazývaná též česká oliva je řidší, trnitý, opadavý strom, někdy pouze keř, často s křivým nebo nakloněným kmenem, často až k zemi “pokorně” ohnutým, 5 - 10 m vysoký. Je to středněvěká dřevina, v mládí rychle rostoucí, dožívající se max.100 let.

2.    listy, květy, plody:

Letorosty, listy i plody jsou pokryté vrstvou trichomů vytvářejících jejich charakteristické stříbřité zbarvení. Úzce kopinaté listy (3-10 cm dlouhé) později na líci stříbřitou barvu ztrácejí. Drobné zvonkovité květy objevující se v červnu jsou vně stříbřité, uvnitř žlutavé, intenzívně vonné, 6 – 10 mm velké. Plodí od časného mládí, plody jsou stříbřité oválné nepravé peckovičky s moučnatou dužninou, jedlé, 8 – 15 mm dlouhé.

3.    nároky, význam, využití:

Hlošina miluje slunce a teplo, dobře snáší sucho, chudé půdy, nízké teploty i imise. Pro své světlé zbarvení se hodí do kombinace s tmavšími dřevinami, též k vodě. Významná je svou tolerancí vůči obsahu solí v půdě, jako jedna z mála výborně zvládá i kombinaci sucho + sůl, což rozšiřuje možnosti jejího využití i do velmi exponovaných stanovišť z hlediska tohoto zatížení, kterými jsou např.pruhy vegetace uprostřed dálnic.

 

Obrázky:

Habitus – foto 1

Habitus – foto 2

Habitus – foto 3

Kmen

Větev s trnem

Větev s plody

List – foto 1

List – foto 2

List – foto 3

List – foto 4 (rub)

List – foto 5 (podzimní zbarvení)

List s plody

Květy – foto 1

Květy – foto 2 (detail)

Plody (v zimě)