Juniperus communis -  jalovec obecný  (Cupressaceae - cypřišovité)

 

Rozšíření: téměř celé mírné pásmo Severní polokoule;  u nás v nížinách i horách, zejména v méně kulturních lesích a na pastvinách

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Jalovec obecný je štíhle kuželovitý až víceméně rozkladitý keř až nízký strom s jedním nebo i více kmeny, vysoký i přes 5 m. Textura lehčí než u většiny druhů jalovců. Je dlouhověký, dožívá se i 500 let. Tvoří kůlový kořen pronikající šikmo do půdy, který brzy pod kmenem silně ztlušťuje.

2.    listy, květy, plody:

Pichlavé, šedozelené jehlicovité listy vyrůstají v trojčetných přeslenech. Jsou 1 – 1,5 cm dlouhé, na svrchní straně se širokým bílým pruhem. Samčí šištice žlutavé 0,4 – 0,5 cm dlouhé, samičí drobnější zelené. Šištice namodrale černé, sivě ojíněné, kulovité, 0,4 – 1 cm velké, dozrávají 2.-3.rokem.

3.    nároky, význam, využití:

Je to druh zcela mrazuvzdorný s minimálními nároky na vláhu, který snáší pouze mírné přistínění, nesnáší znečištěné ovzduší. Je výborně odolný ke klimatickým extrémům.

V sadovnictví se používá zejména tam, kde chceme napodobit přirozené společenstvo, spolu s břízou, borovicí, vřesem.

Poskytuje vonné, velmi odolné dřevo, používané v řezbářství, dříve též k výrobě holí, dýmek a v domácnostech k uzení masa. Plody jsou využívány jako koření nebo k výrobě destilátů (gin, borovička).

Juniperus communis ´Alpina´ je zakrslý horský poléhavý typ dorůstající 0,3 - 0,5 m výšky. Jeho 4 – 8 mm dlouhé jehlice jsou více přitisklé k větvičce a nejsou tolik ostře špičaté.

Juniperus communis ´Cracovica´ je štíhle kuželovitý kultivar s částečně vzpřímenými a částečně odstávajícími větvemi, řidčeji postavenými a převisajícími špičkami, dorůstající výšky 3 - 4 m.

Juniperus communis ´Depressa´ je nízký keř dorůstající výšky 0,8 - 1 m, s hlavními větvemi vystoupavými.

Juniperus communis ´Depressa Aurea´ je nízký keř dorůstající výšky 0,8 - 1 m, s hlavními větvemi vystoupavými, který má na jaře mladé výhony intenzívně žluté, později bronzové.

Juniperus communis ´Hibernica´ je úzce sloupovitý kultivar, hustě zavětvený, 4 – 6 m vysoký, 1 – 1,2 m široký. Špičky výhonů strnule vzpřímené, jehlice modravě zelené, 5 – 7 mm dlouhé, ostře zašpičatělé.

Juniperus communis ´Hornibrookii´  je poléhavý kultivar 0,3 – 0,5 m vysoký a 2 – 3 m široký. Má husté, etážovité větvení a světle zelené, pichlavé jehlice. 

Juniperus communis ´Laxa´ je vzpřímený, sloupovitý kultivar s konečky větviček jemně do stran převisajícími, světle zelenými, dorůstající výšky 8 m.

Juniperus communis ´Repanda´ je poléhavý kultivar 0,3 – 0,5 m vysoký (zpravidla méně vzrůstný než kultivar ´Hornibrookii´) a 2 – 3 m široký. Větve vodorovně na všechny strany stejnoměrně rozprostřené. Jehlice temně zelené, měkké, husté, svrchu stříbřitě pruhované.

Juniperus communis ´Suecica´ je široce sloupovitý kultivar (širší než kultivar ´Hibernica´), 4 – 6 m vysoký, se vzpřímenými větvemi a větvičkami na konci převislými. Jehlice sivě zelené, pichlavé.

 

 

Obrázky:

 

Kultivary:

Alpina habitus

Alpina větev

 

Cracovica habitus – foto 1

Cracovica habitus – foto 2

Cracovica větev – foto 1

Cracovica větev – foto 2

 

Depressa habitus – foto 1

Depressa habitus – foto 2

Depressa větev – foto 1

Depressa větev – foto 2

Depressa Aurea habitus

Depressa Aurea  větev

 

Hibernica habitus – foto 1

Hibernica habitus – foto 2

 

Hornibrookii – habitus

Hornibrookii – větev

 

Laxa habitus – foto 1

Laxa habitus – foto 2

Laxa habitus – foto 3

Laxa větev – foto 1

Laxa větev – foto 2

Laxa větev – foto 3

 

Repanda habitus

Repanda větev

Suecica habitus – foto 1

Suecica habitus – foto 2

Suecica jehlice