Juniperus horizontalis  -  jalovec vodorovný  (Cupressaceae - cypřišovité)

 

Rozšíření: Severní Amerika

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Jalovec vodorovný  je zcela plazivý vždyzelený jehličnatý keř 0,2 – 0,6 m vysoký s dlouhými větvemi a hustými, vzpřímenými až horizontálně odstávajícími letorosty. Větvičky jsou cca 1 mm tlusté. Je nejnižší ze všech jalovců. Jeho kořenový systém je hlubší, rozvětvený.

2.    listy, květy, plody:

Listy jsou šupinovité, vejčité až podlouhlé, na hřbetě se žlázkou, nepichlavé, modrozelené až šedozelené, juvenilní jehlicovité po 2 – 3 v přeslenu, 0,2 – 0,6 cm dlouhé, šikmo od větvičky odstáté. V zimě se barví do fialova. Po rozemnutí jsou listy méně aromatické než u chvojky. Šištice kulovité, šedavě ojíněné, 0,6 – 0,8 cm velké, v kultuře většinou neplodí.

3.    nároky, význam, využití:

Je to druh zcela mrazuvzdorný s minimálními nároky na vláhu, který snáší též přistínění i znečištěné ovzduší.

Lze ho využít na plošné zpevňující svahové výsadby, osázení zídek a hrobů.

Juniperus horizontalis ´Douglasii´ je modrosivý polštářovitý, pouze 0,3 m vysoký kultivar rychle rostoucí do šířky, ve stáří 2 – 3 m široký. V zimě se barví jemně do purpurova.

Juniperus horizontalis ´Glauca´ je intenzívně modrý polštářovitý, pouze 0,3 m vysoký kultivar rychle rostoucí do šířky, ve stáří 2 – 3 m široký. Listy má převážně šupinovité.

Juniperus horizontalis ´Plumosa´ je šedozeleně zbarvený, v zimě až purpurový, 0,5 – 0,6 m vysoký kultivar s plazivými větvemi a vystoupavými větvičkami, ve stáří 2 – 2,5 m široký. Listy má pouze jehlicovité.

 

Obrázky:

 

Kultivary:

Douglasii habitus

Douglasii větev

Glauca habitus

Glauca větev

Plumosa habitus

Plumosa větev