Laurocerasus officinalis (Prunus laurocerasus) – vavřínovec lékařský (bobkovišeň lékařská) (Rosaceae – růžovité)

 

Původ: jihovýchodní Evropa a Malá Asie

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Vavřínovec lékařský je v domovině je až malým stromkem, u nás nepravidelně rozložitý stálezelený listnatý, 2 - 3 m vysoký keř.

2.    listy, květy, plody:

Listy má tmavě zelené, elipsovité, dlouhé až 15 cm, celokrajné, kožovité, lesklé. Květy bílé, v přímých, štíhlých, hustých hroznech, 5 – 12 cm dlouhých. Kvete v květnu. Plody jsou černé, asi 8 mm dlouhé, kulovité peckovičky.

3.    nároky, význam, využití:

Nejlépe roste na chráněných polostinných stanovištích s propustnou, živnou půdou alkalické reakce. Obstojně snáší sucho a znečištěné ovzduší. Vyžaduje zimní kořenovou přikrývku. Má všestranné použití. Hodí se i k dekoraci v nádobách.

Laurocerasus officinalis ‘Mano’ je kompaktní kultivar, vysoký až 150 cm, ale šíší mnohem více, až 2 m. Listy jsou v mládí hnědavě červené, posléze tmavě zelené, 7 – 10 × 3 – 5 cm velké. Dobře kvete.

Laurocerasus officinalis ‘Zabeliana’ je kultivar nízkého vzrůstu s větvemi do stran šikmo vystoupavými, řídkými, vysoký okolo 1,5 m, ale až 3 m široký. Listy má úzké o rozměrech 9 – 14 × 2 – 3 cm. Květy v až 18 cm dlouhých, vzpřímených hroznech, kvete slabě v květnu, ale velmi bohatě v listopadu.

 

 

Obrázky:

Habitus – foto 1

Habitus – foto 2

Květ

Květ před vyrašením

List – foto 1

List – foto 2

 

Kultivary:

Mano habitus – foto 1

Mano habitus – foto 2

Mano list

Zabeliana habitus – foto 1

Zabeliana habitus – foto 2

Zabeliana list – foto 1

Zabeliana list – foto 2