Pinus cembra  -  borovice limba (Pinaceae - borovicovité)

 

Původ: Alpy, Karpaty, na Slovensku ve Vysokých Tatrách v nadmořské výšce 1400 až 1800 m n.m. kolem hranice lesa.

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Borovice limba je pomalu rostoucí vždyzelený jehličnatý strom s hustou kuželovitě vejčitou kompaktní korunou, která se ve stáří nahoře zaobluje. Dosahuje výšky 35 až 43 m, svůj růst ukončuje cca ve 400 letech. Dožívá se 500 až 700 let. Daleko rozprostřené postranní kořeny zajišťují dřevině výbornou stabilitu na stanovišti. 

2.    listy, květy, plody:

Typické jsou rezavě plstnaté letorosty. Jehlice uspořádané po 5-ti ve svazku jsou tmavě zelené, husté, tenké, ale výrazně tuhé cca 10 cm dlouhé. Vytrvávají 3 - 5 let, pochvy již po prvním roce opadávají. Pupeny vejcovité, pryskyřičnaté, jejich šupiny s bělavým širokým okrajem. Šištice výrazně vejčité (obvykle cca 8 x 5 cm), zralé se neotvírají. Obsahují velká olejnatá semena, tzv. limbové či cedrové oříšky, která jsou jedlá. Rozšiřování semen zajišťují drobní savci a zejména pak pták ořešník, jehož jsou tyto oříšky významným zdrojem potravy.

3.    nároky, význam, využití:

Borovice limba vyžaduje dostatek vlhkosti, více jí vyhovuje kontinentální klima, někdy bývá označována indikátorem znečištěného ovzduší. Její dřevo je velmi měkké, lehké a pevné a pro svou pěknou barvu (žlutá běl a jasně červené jádro) a kresbu je oblíbené na nábytek. Je velmi trvanlivé, netrouchniví, používá se též k výrobě střešních tašek a šindelů, které jsou údajně tak pevné a trvanlivé jako železo. V nádobě z limbového dřeva se voda nekazí dlouhé týdny a mléko nekysne.

Dobře se sdružuje s klečí.

 

 

Obrázky:

Habitus

Větev - detail