Populus simoniitopol Simonův (Salicaceae – vrbovité)

 

Původ: Čína, Korea, Mongolsko

 

Popis:

1.   habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Topol Simonův je listnatý opadavý strom, který dosahuje výšky pouze 15 m. Korunu má vejčitou, kaskádovitě uspořádanou, větvičky převislé, letorosty hranaté, zimní pupeny špičaté, lepkavé. Je rychlerostoucí a krátkověký.

2.   listy, květy, plody:

Listy jsou menší než u jiných topolů, 4 – 12 cm velké, špičaté, kosočtverečně eliptické, na bázi i u špičky klínovitě zúžené, nejširší nad polovinou, pilovité, vespod matně modrozelené. Řapíky mají načervenalé. Kvete v březnu až dubnu. Květy jsou jednopohlavné, v paždí listenů. Samčí jehnědy jsou 2 – 3 cm dlouhé, samičí 26 – 60 mm. Plodem je tobolka, 3 – 4 mm velká, která se otevírá chlopněmi. Opylování se děje větrem, stejně jako šíření semen, která se tak šíří s pomocí bohatého chmýří.

3.   nároky, význam, využití:

Je vhodná do městského prostředí, ne však na slunečné expozice. Snese slabé zasolení. Nejlépe mu prospívají střední polohy. Velmi brzy raší, a proto trpívá podzimními mrazy. Lze jej použít i do menších úprav, má pěkný habitus.

Populus simonii ´Fastigiata´ je kultivar se štíhle sloupovitou korunou a všemi větvemi téměř kolmo vystoupavými. Větve nemá lámavé. Listy jsou menší, obvejčité, báze dlouze klínovitá, řapíky kratší.

 

Obrázky:

Habitus

Zimní habitus

List – foto 1

List – foto 2

 

Kultivary:

Fastigiata habitus

Fastigiata list