Prunus avium – třešeň ptačí  (Rosaceae – růžovité)

 

Původ: Evropa, Kavkaz, Írán, severozápadní Afrika, Malá Asie

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Třešeň ptačí je také známá pod názvem ptáčnice. Je to strom dorůstající výšky kolem 15 m se široce vejcovitou korunou a větvemi v dolní části téměř vodorovně odstávajícími až mírně převisajícími. Kmen se často větví již ve své první třetině, může být rovný, ale i hrbolatý a různě zakřivený. Borka je rozbrázděná, ale na omak poměrně hladká. Odlupuje se v prstencích a má tmavě hnědou či šedivou barvu.

2.    listy, květy, plody:

Listy jsou zelené, 6 – 15 cm dlouhé, podlouhle vejčité, špičaté, s pilovitými okraji, na podzim se zbarvují do červena. Na větvích vyrůstají střídavě. Bílé květy, 20 – 35 mm široké, vyrůstají ve svazcích po 2 – 6 a vždy brzy zjara (v dubnu až květnu) před olistěním obsypávají celý strom. Plodem jsou kulovité dužnaté peckovice, leskle červené až černě purpurové, sladké, mající průměr u pěstovaných odrůd asi 1 - 3 cm. U planě rostoucích třešní jsou menší (max. 1 cm).

3.     nároky, význam, využití:

Je to světlomilná dřevina, která preferuje slabě kyselé a výživné půdy. Lze ji použít jako oživujícího prvku ve velkých parcích a v krajině. Pro sadovnické účely se více používá plnokvětý kultivar ´Plena´. 

 

Obrázky:

Habitus

Habitus v květu – foto 1

Habitus v květu – foto 2

Podzimní habitus

Zimní habitus

Květ

List – foto 1

List – foto 2