Spiraea japonica - tavolník japonský (Rosaceae - růžovité)

 

Původ: Japonsko, Korea

 

Popis:

1.   habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Tavolník japonský je široce vystoupavě polokulovitý listnatý opadavý keř, celkem hustě stavěný, má vzpřímené větve a letorosty lysé nebo jen v mládí chlupaté. Dorůstá 1 - 1,5 m výšky.

2.   listy, květy, plody:

Listy podlouhle vejčité, 2–8 cm dlouhé, špičaté, dvojitě pilovité, řídce chloupkaté a na rubu sivě zelené. Květy bývají růžové až růžovočervené (v různých odstínech) a vyrůstají v řídce větvených, plochých chocholcích, 6 – 30 cm širokých, na koncích letorostů. Kvete od června do srpna, plody téměř lysé.

3.   nároky, význam, využití:

Miluje slunce, ale snese i mírné zastínění. Je nenáročný a snáší i suché stanoviště a znečištěné ovzduší. Je hojně rozšířen, zejména svými kultivary.

Spiraea japonica ´Anthony Waterer´ je kultivar známý již od roku 1875. Je 60 - 80 cm vysoký a nese široká koncová květenství karmínových kvítků, kvetoucích od července do srpna. Listy jsou až 7 cm dlouhé, ostře pilovité. Roste pomaleji.

Spiraea japonica ´Goldflame´ je kultivar, jehož listy raší nejprve jako žluté, ale pak se postupně mění přes oranžovožlutou až do světle zelené barvy. V podzimním létě se objevují tmavorůžové malé květy.

Spiraea japonica ´Golden Princess´ je kultivar, jehož vzrůst je kulovitě kompaktní, hustý a stěsnaný. Roste pomalu. Listy má elipčité až špičatě vejčité, 1,5 - 3 cm dlouhé, temně zelené. Kvete v červnu a červenci růžově až načervenale lilákově.

Spiraea japonica ´Little Princess´ je nízký, vzpřímený kultivar s mnoha výhony, vysoký pouze asi do 0,5 m, širší než vysoký. Listy má malé, asi 2,5 cm dlouhé, na podzim bronzově červené, jinak sivozelené, květy v bledě lilákově růžových chocholících, asi 4 cm v průměru. Velmi působivý, vhodný pro plošné výsadby, nízké plůtky apod.

Spiraea japonica ´Nana´ vytváří husté kompaktní podušky vysoké 45–60 cm a roste zejména do šířky. V létě je pokryt karmínovými kvítky, postupně blednoucími. Květy lehce a svěže voní a lákají mnoho opylovačů.

Spiraea japonica ´Průhoniciana´ je široký, ploše do jedné roviny rozložitý keř, který má víceméně vzpřímeně postavené větve, vysoký do 50 cm. Květy má růžové.

Spiraea japonica ´Shirobana´ je kultivar vzrůstem podobný ´Little Princess´, ale poněkud statnější. Výška i šířka 0,6 - 0,8 m . Listy elipčité až úzce kopinaté, světle až tmavě zelené. Barva květu je i v témže květenství proměnlivá, od bílé, přes růžovou až po fialově červenou. Kvete v červenci a srpnu, poté roztroušeně sem tam až cca do listopadu.

 

Obrázky:

 

Kultivary:

´Anthony Waterer´ habitus

´Anthony Waterer´ podzimní habitus

 

´Anthony Waterer´ květ

´Anthony Waterer´ list – foto 1

´Anthony Waterer´ list – foto 2

´Anthony Waterer´ list s plody

´Goldflame´ květ

´Goldflame´ list

´Goldflame´ list na podzim

´Golden Princess´ habitus – foto 1

´Golden Princess´ habitus – foto 2

´Golden Princess´ podzimní habitus

´Golden Princess´ list

´Little Princess´ habitus

´Little Princess´ květ

´Little Princess´ květ – detail

´Little Princess´ list

´Nana´ květ

´Průhoniciana´ větev

´Shirobana´ habitus

´Shirobana´ list s květem