Taxus  baccata -  tis červený  (Taxaceae - tisovité)

 

Původ: Západní, střední a jižní Evropa, severní Afrika, Malá Asie, Kavkaz; v ČR v pahorkatinách a nižších horských pásmech

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Tis červený vytváří vždyzelené jehličnaté stromy nižšího až středního vzrůstu (15 až 20 m) s jedním nebo více kmínky, pouze zřídka keře (5 – 6 m). Rostliny množené ze semene jsou vždy stromy, rostliny množené řízkováním jsou vždy pouze keře. Koruna je v dospělosti u stromovitých typů široce kuželovitá, u keřovitě rostoucích řízkovanců většinou polokulovitá. Kořenový systém je hustě rozvětvený, pevně kotví dřevinu v půdě. Je pomalu rostoucí, dlouhověký (údajně až 3000 let, doloženo okolo 2000 let).

listy, květy, plody

Jehlice jsou ploché, 1,5 až 3 cm dlouhé, na vzpřímených výhonech uspořádané spirálovitě, jinak dvouřadě, na líci tmavozelené, matné, na rubu světle zeleně zbarvené, vytrvávající na dřevině asi 8 let. Tisy jsou dvoudomé, výraznější samčí květy mají podobu stopkatých paliček, které v době zralého pylu získávají světle nažloutlou nebo bělavou barvu. Na samičích jedincích se z nenápadných samičích květů vyvíjí pohárkovitý dužnatý červený míšek (arillus), který obklopuje částečně vyčnívající semeno. Tento plod je 6 až 7 mm velký.

3.    nároky, význam, využití:

Má rád polostín. V průměrných vlhkostních podmínkách snese slunce, a je-li přistíněn, poměrně dobře i sucho. Netrpí znečištěným ovzduším, škůdci ani chorobami. Velmi dobře snáší řez a jako jediný jehličnan zmlazení.

Tis červený je dřevinou kdysi hojně rozšířenou po celé Evropě, dnes roste přirozeně v přírodě již pouze vzácně. Je dřevinou zákonem chráněnou. Jeho pevné, ale přitom velmi pružné dřevo je již od doby kamenné využíváno k výrobě luků a dalších zbraní.

 

Listy a semena tisu obsahují jedovatý alkaloid taxin, který způsobuje podráždění trávicího ústrojí, zástavu dýchání a srdeční činnosti. Pouze rosolovitý míšek plodů je zdraví neškodný. Požírají je ptáci a roznášejí tak neporušená semena do vzdálených míst. Pro srnčí zvěř je tis oblíbenou vyhledávanou pochoutkou navozující u ní zřejmě halucinogenní stavy projevující se např. otupělým povalováním se poblíž tisových porostů.

Tis též působí na zahánění čarodějnic a démonů.

Taxus baccata ‘Adpressa‘ je rozložitý kultivar s vystoupavými větvemi, v horní části až vodorovně rozloženými, dorůstající výšky 4 - 5 m, jehlice pouze 5 - 10 mm dlouhé, tupě zašpičatělé.

Taxus baccata ´Aurea´ je široce kuželovitý, pomaleji rostoucí kultivar se zlatožlutými mladými výhony, později zelenými, dorůstající 3 až 4 m.

Taxus baccata ´Dovastonii Aurea´ je rozložitý keřovitě rostoucí kultivar s vystoupavými větvemi, v horní části až vodorovně rozloženými, dorůstající výšky 1,5 - 2 m, jehlice zlatožluté.

Taxus baccata ´Fastigiata´  je 4 - 5 m vysoký sloupovitý kultivar s úzce vystoupavými větvemi, u starších jedinců u vrcholu širší, jehlice 25 – 30 mm dlouhé.

Taxus baccata ´Nissen´s Präsident´ je rozložitý keřovitě rostoucí kultivar s vystoupavými větvemi, v horní části někdy až vodorovnými, dorůstající 1,5 – 2 m výšky a 4 – 5 m šířky.

Taxus baccata ´Repandens´ je nízký, široce rozložitý kultivar s hlavními větvemi vodorovnými a větvičkami obloukovitě převisajícími dosahující výšky 0,5 m a šířky 2 - 5 m.

Taxus baccata ´Summergold´ rozložitý, pomaleji rostoucí, keřovitý kultivar dorůstající výšky 2 m, jehlice v létě žluté.

Taxus baccata ´Washingtonii´ je rozložitý, pomaleji rostoucí, keřovitý kultivar s vystoupavými větvemi, v horní části někdy až vodorovnými a konci větviček převisajícími, dorůstající 2 - 4 m výšky, jehlice v létě zelenožluté, v zimě bronzově žluté.

 

Obrázky:

Habitus

Sestříhaný habitus

Sestříhaný habitus (živý plot) – foto 1

Sestříhaný habitus (živý plot) – foto 2

Jehlice

 

 

Kultivary:

´Dovastonii Aurea´ habitus

´Dovastonii Aurea´ větev – foto 1

´Dovastonii Aurea´ větev – foto 2

´Fastigiata´ habitus – foto 1

´Fastigiata´ habitus – foto 2

´Fastigiata´ habitus – foto 3

´Fastigiata´ habitus – foto 4

´Fastigiata´ plod

´Nissen´s Präsident´ habitus

´Repandens´ habitus – foto 1

´Repandens´ habitus – foto 2

´Repandens´ habitus – foto 3

´Repandens´ větev