Tsuga canadensis  -  jedlovec kanadský (Pinaceae - borovicovité)

 

Původ: Jihovýchodní Kanada a východ USA

 

Popis:

1.    habitus, velikost, věk, kořenový systém:

Jedlovec kanadský je vždyzelený jehličnatý nepravidelně větvený strom, v dospělosti s široce kuželovitou korunou, s odstávajícími, na konci převislými větvemi, podobné smrkům nebo jedlím. Výška 15 až 30 m. Má bohatě větvený kořenový systém, s dlouhými vedlejším kořeny, dobře kotvící dřevinu v půdě.

2.    listy, květy, plody:

Zploštělé a stopkaté jehlice jsou 8-18 mm dlouhé, svrchu tmavě zelené, lesklé, na rubu se 2 bělavými pruhy průduchů, na konci zaokrouhlené, boky jemně pilovité. Některé občas uprostřed na větvičce otočené rubem nahoru. Květy jsou jednopohlavné, samčí šištice úžlabní, samičí na konci loňských větévek. Drobné (15-25 mm dlouhé), nerozpadavé šišky na konci těchto postranních větviček zrají prvním rokem a na stromě vytrvávají po vypadání semen několik let.

3.    nároky, význam, využití:

Vyžaduje vlhčí ovzduší a živné, hlubší, vlhčí půdy. Protože dobře snáší zástin, hodí se k vytvoření výplňového patra. Lze ho použít i na střihané živé ploty.

Dřevo jedlovce, které je měkké ale trvanlivé, je využíváno ve své vlasti podobně jako u nás dřevo smrkové, zejména ve stavebnictví a papírenském průmyslu. Z kůry se získává tříslo a z mladých větévek olej.

 

Obrázky:

Habitus – foto 1

Habitus – foto 2

Plody

Jehlice s plody

Větev s plody